Nie každý z nás má vlastnú záhradku, kde môže spotrebovať a využiť zostatky zeleného odpadu alebo kuchynských zvyškov v komposte. Pre menšie byty či domy bez záhrady je riešením vermikompostovanie. Zvyšky z kuchyne sa ukladajú do nádoby, kde sa o ich transformáciu z odpadu na organickú hmotu postarajú červíci. Výsledkom je kompost bohatý na živiny a mikroorganizmy.

 

kompost vermikomposter dazdovky domacnost 3

 

Tí, ktorí už svoj vermikompostér majú, tvrdia, že táto aktivita vyžaduje len malú starostlivosť a pozornosť. S nadhľadom a trochou humoru hovoria o tom, že červy sú milými spolubývajúcimi, nie je potrebné kŕmiť ich denne, nevydávajú hluk a ich nádoby stačí čistiť každé 2 - 4 mesiace. Navyše sa deťom môžu postarať o reálne vzdelávanie v priamom prenose.

Nie však každý druh červíka je vhodný práve na túto aktivitu, odporúča sa špeciálny druh dážďovky kalifornskej alebo hnojná dážďovka. Sú nenáročné, aktívne a pri dobrých podmienkach dokážu svoj počet za obdobie troch mesiacov zdvojnásobiť. Dážďovky sú však citlivé na svetlo aj hluk, preto im vyhovuje tmavé, pokojné miesto s rozpätím teplôt od 18° do 25° C. Počas leta a teplej jesene a jari je možné nádobu s kompostom mať aj vonku, napríklad na tienistom mieste balkóna.

Vermikompostér môžete vyskúšať aj tak, že si nádobu najskôr vyrobíte, a keď sa vám osvedčí, je možné zadovážiť si aj "profi" výrobky. Praktické sú kompostéry s niekoľkými podlažiami a spodnou táckou, ktorá umožňuje ľahší zber hotového kompostu a červíci tu môžu migrovať z vypracovaného odpadu do čerstvých zostatkov o poschodie vyššie.

 

kompost vermikomposter dazdovky domacnost 2

Foto: Recyclesmart.com

 

Aby ste svojim červom poskytli dobrý domov, potrebujete správnu podstieľku. Tá by mala mať 2 -5 centimetrov (na každom poschodí) a tvoriť ju môže nastrihaný kartón, noviny (nie farebné), vajíčkové obaly, hobliny, seno alebo listy. Podstieľka musí byť vlhká, tak, aby pri stlačení z nej bolo cítiť kvapky vody, nesmie byť ale premokrená a stáť vo vode. V tomto priestore červy žijú. Pridať môžete na povrch vajíčkové škrupiny alebo trochu piesku. Dôležité je, aby vermikompostér vetral a aby mal z jednotlivých poschodí okrem spodného drenážne otvory na prechod červíkov i vlhkosti. V spodnej časti kompostéru je priestor na odtekanie tzv. "dážďovkovej vody", ktorú je možné tiež použiť v zriedenom pomere s vodou na zalievanie alebo postrek rastlín.

 

kompost vermikomposter dazdovky domacnost 4

Foto: Amazon

 

Vhodnou potravou - odpadom pre dážďovky sú zostatky a odrezky zeleniny, ovocia, šupy, čajové vrecká, kávová usadenina (aj s papierovým bielym filtrom), zvyšky chleba a pečiva. Neodporúčajú sa zostatky mäsa, kosti, mliečnych výrobkov a olejov či tukov a veľké množstvo citrusových plodov. Koľko odpadu je možné dať do vermikopostéra závisí od jeho veľkosti a počtu dážďoviek. Vo všeobecnosti 4 členná rodina vyprodukuje 250 gramov zeleného alebo kuchynského odpadu, na čo je potrebné množstvo 500 - 750 gramov dážďoviek. Tie, ale ako sme spomínali vyššie sa v ideálnych podmienkach dobre rozmnožujú.

 

kompost vermikomposter dazdovky domacnost 1

Foto: Modernfarmer.com

Vlastnosti vermikompostu:

  • dodáva pôde živiny
  • zvyšuje schopnosť pôdy udržať živiny v rastlinne dostupnej forme
  • zlepšuje štruktúru pôdy
  • zlepšuje prevzdušnenie a vnútornú drenáž ťažkých ílovitých pôd
  • zvyšuje schopnosť piesočnatých pôd zadržiavať vodu
  • poskytuje množstvo prospešných baktérií

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS